هاپکیدو در ابتدا در کشور کره و توسط بودائیان متعصب متولد گردید.
تکنیک های هاپکیدو در آغاز توسط افراد خانواده های سلطنتی و اشرافزادگان به عنوان راهی برای دفاع شخصی و حفظ امنیت فردی مورد استفاده قرار می گرفت. بر خلاف بسیاری دیگر از هنرهای رزمی، هاپکیدو به صورت کلی و عمومی تمرین نمی شده و یا شناخته شده نبوده است. یک استاد بزرگ رشته هاپکیدو Su-san نام داشته و به هنرآموزان این سبک رزمی را آموزش می داده است.
این تکنیک ها، در دوران انقراض سلطنت Imjinwae Ran مورد استفاده قرار می گرفته اند و در طول بسیاری از دوره های حکومتی محبوبیت داشته اند، اما با از بین رفتن قوانین بودائی و جایگزین شدن دوره کنفوسیوس در کره، این سبک، اندک اندک دوره سقوط را پیمود، زیرا کنفوسیوس به نیروی انضباط روحی و دانش بیش از نیروی جسمانی اهمیت می داد و بنابراین با ممنوع شدن آموزش این سبک به هنرجویان، اشرافزادگان و اساتید و خانواده های ثروتمند کره ای بدون اطلاع مقامات دولتی به آموزش و تمرین این رشته در خانه های خود می پرداختند.
سالها بعد، هاپکیدو توسط پدر این رشته یعنی چوی، ( 1986-1904 ) مجدداً به علاقمندان رشته های رزمی معرفی گردید. والدین یانگ خیلی زود و در حالی که او تنها نه سال سن داشت از دنیا رفتند و سپس او زیر نظر استادی به نام Takeda نزدیک به چهل سال به تعلیم و آموزش هاپکیدو پرداخت. وشیبا که پایه گذار سبک آی کی دو محسوب می شود، از شاگردان Takeda بودند. سبک های هاپکیدو و آیکیدو هر دو نقاط تشابه بسیار زیادی با سبک جوجیتسو دارند، بنابراین Yong Sool Choi بعد از مرگ تاکدا به کره برگشت و شروع به آموختن هنرهای رزمی کره ای کرد. یکی از شاگردان Choi به نام Yi hanjae، بعد از پایان دوره تحصیل در مدرسه Choi، مدرسه ای تأسیس کرد و به آموزش هاپکیدو به جوانان پرداخت.
از آن زمان به بعد، سبک هاپکیدو تحت تأثیر هنرهای رزمی Tang Soo Do و Taekgon قرار گرفت.
امروزه، ارگان های دولتی، مدرسه های نظامی و ارتشی، به آموزش هاپکیدو به شاگردان خود می پردازد و در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر در سراسر کره به این ورزش اشتغال دارند. در ایالات متحده آلمان، کانادا، اسپانیا، آرژانتین، مکزیک، برزیل، چین، فرانسه و ایران مدارس هاپکیدو به صورت جداگانه و رسمی به فعالیت مشغول هستند

هاپکیدو نام یکی از ورزش‌های رزمی کره‌ای است . این ورزش گونه‌ای دفاع شخصی است . نام هاپکیدو به معنی " پیوستن راه انرژی " است و مفهوم آن را می‌توان به صورت " راه هماهنگ سازی انرژی درونی " بیان کرد . تاریخ هاپکیدو تا اندازه‌ای نامشخص است ولی منابع کره‌ای آن را به دو کره‌ای به نام‌های « چوی یونگ سول » و « جی هان جِی » نسبت می‌‌دهند . این ورزش رزمی شامل موارد زیر است : ضربات دست و پا _ دفاع شخصی _ مبارزات که شامل ضربات دست و پا و قفل مفاصل می‌‌باشد _ سلاح‌های سرد _ افت‌ها وحرکات آکروباتیک _ حرکات تنفسی

هاپکیدو ( Hapkido  ) یک سیستم کامل دفاع شخصی محسوب می شود که با ترکیبی از فنون Aikido و Jujitsu ( شیوه های قفل مفصلی و پرتاب ) و تکنیک های لگد زدن به سبک Taekuondo در چین پایه ریزی گردیده است . در هاپکیدو هم فنون ملایم و هم فنون سخت دیده می شوند .


از آن زمان به بعد ، سبک هاپکیدو تحت تأثیر هنرهای رزمی Tang Soo Do و Taekgon قرار گرفت .
امروزه ، ارگان های دولتی ، مدرسه های نظامی و ارتشی ، به آموزش هاپکیدو به شاگردان خود می پردازد و در حال حاضر نزدیک به یک میلیون نفر در سراسر کره به این ورزش اشتغال دارند . در ایالات متحده ،  آلمان ، کانادا ، اسپانیا ، آرژانتین ، مکزیک ، برزیل ، چین ، فرانسه و ایران مدارس هاپکیدو به صورت جداگانه و رسمی به فعالیت مشغول هستند .

((ویژگی تکنیکهای هاپکیدو مطابق علم بیو مکانیک و استفاده ازسایر علوم ورزشی است ، مناسب ترین کلام را که میتوان درمورد هاپکیدو بیان نمود این است که بگوییم نیرومند ترین ، بلند قد ترین ، چاق ترین و ماهر ترین افراد را می توان با کمترین نیرو و با استفاده مضاعف از نیروی مهاجم و کوتاه ترین زمان به درگیری خاتمه داد .))
جاذبه های هاپکیدو را نمی توان در چند جمله فوق بیان نمود ، به عبارتی همان گونه که همواره در بسیاری از هنرهای رزمی شاهد ضعف های جسمانی افراد حتی تا سطح پیشرفته هستیم ، بدنسازی کلاسه شده علمی هاپکیدو از این ضعف برخوردار نبوده و برای جبران این ضعف میتوان به همه رزمی کاران سبکهای معتبرجهانی توصیه نمود که در این کلاسها شرکت نمایند .
هاپکیدو در هر جلسه تمرینی وعملی شاهد بخش های متنوع و گوناگون سازندگی اعم از بدنسازی ، ضربات دست و پا ، تمرکز، تکنیکهای قفل مفصلی ، پرتاب و انواع سلاح سرد و غیره می باشد در این سبک هنرجو همچون سایر رشته های رزمی دارای درجه بندی یا رتبه کمربند از سفید تا مشکی (  دان1 الی ... ) می باشد .

 

 

 

 


دسته ها :
X